Zvažujete zubný strojček pre dieťa? 6 rád ako vybrať ten najlepší

MDDr.-Reka-Sabova-detska-zubna-ambulancia_ttl.png

Neviditeľný alebo fixný? Trhať zdravé zuby alebo nie? A kedy vlastne už potrebuje dieťa strojček?

Akýkoľvek strojček vyberiete, jedna vec je dôležitá: „Základná podmienka je perfektná hygiena“, upozorňuje stomatológ MUDr. Michal Sabo. Inak môže dôjsť k rozsiahlym poškodeniam chrupu počas dlhšej liečby. Práve letné prázdniny sú ideálnym časom ako si na strojček zvyknúť pred nástupom do školskej rutiny. Prinášame 6 najčastejších otázok rodičov a odpovedí zo zubnej ambulancie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pri voľbe zubného strojčeka:

1. Kedy začať?

Kladiete si otázku, kedy treba začať riešiť strojček pre vaše dieťa? K čeľustnému ortopédovi pošle dieťa väčšinou jeho zubný lekár, ktorý má prehľad o stave zúbkov dieťaťa. Preto sú veľmi dôležité pravidelné preventívne prehliadky, na ktoré by ste mali chodiť s deťmi dva razy do roka. „Ideálne je, keď už u zhruba šesťročných deti zhotovíme RTG snímku, kde vidíme, či má založené všetky trvalé zuby, a teda či s nimi môžeme počítať v budúcnosti,“ uviedla detská stomatologička MDDr. Réka Sabová z KRÄU CLINIC v Bratislave.

U sedemročných detí je vhodné začať už s liečbou tzv. skríženého a obráteného zhryzu, ostatné odchýlky sa riešia neskôr. „Je to však vysoko individuálne podľa toho, ako rýchlo sa komu vymieňa mliečny chrup za trvalý,“ dodala. Väčšinou sa však čaká na trvalé zúbky. Čakať do puberty so strojčekom sa veľmi neoplatí. „Po skončení maximálneho rastu, čo je vo všeobecnosti 14 až 16 rokov, je riešenie ťažšie alebo kompromisné,“ upozornila Réka Sabová.

Čakať do puberty so strojčekom sa veľmi neoplatí.

 

Detská zubárka MDDr. Réka Sabová v pedostomatologickej ambulancii predvádza inštruktáž správneho čistenia zubov chlapcovi v zubárskom kresle.
Detská zubárka MDDr. Réka Sabová v ambulancii pedostomatológie KRÄU CLINIC predvádza inštruktáž správneho čistenia zubov.

 

2. Dôležitý je výber kliniky

Ako vybrať pre dieťa správneho čeľustného ortopéda? Dobre sa pozrite na kvalitu služieb. „Čeľustný ortopéd stanovuje presný liečebný plán na základe kvalitného vstupného vyšetrenia a analýzy či už skenov, RTG, meraní a podobne. Liečba nesmie byť len na základe odhadu, je to exaktné meranie a vedomosti, čo predurčí liečbe úspešnosť. Opomenutie dôkladnej analýzy hovorí o neodbornosti v dnešnej digitálnej dobe,“ dodal stomatochirurg Michal Sabo.

Čeľustný ortopéd musí byť skúsený aj rozhodný. „Niekedy musí aj striktne zamietnuť nevhodné postupy alebo nereálne predstavy pacienta. A samozrejme, musí mať ľudský prístup“, upozorňuje Michal Sabo, zakladateľ KRÄU CLINIC.

 

3. Bez dentálnej hygieny ani na krok

Najdôležitejšou časťou nosenia strojčeka je dodržiavanie dentálnej hygieny, a to nielen domácej, ale aj tej profesionálnej, v zubnej ambulancii. „Čeľustný ortopéd by mal vždy vyžadovať dobrú dentálnu hygienu, dokonalé sanovanie chrupu a parodontózy pred samotnou liečbou, inak môže dôjsť k rozsiahlym poškodeniam chrupu počas dlhšie trvajúcej liečby“, upozornil stomatológ.

V poslednom čase je veľmi populárny neviditeľný „invisible“ strojček. Je však vhodný pre deti? „Snímateľné aparáty používame hlavne u super motivovaných deti, kde je výborná spolupráca. Väčšinu odchýlok je možné riešiť neskôr fixným strojčekom alebo priesvitnými fóliami“, dodal Michal Sabo a pokračuje: ,,Tento typ strojčeka je totiž schopný úspešne liečiť užšie spektrum odchýlok v porovnaní s fixným aparátom. U malých detí ich skôr nepoužívame z dôvodu častej straty aparátu a nedostatočnej disciplíny v nosení.“

 

 Čeľustný ortopéd by mal vždy vyžadovať dobrú dentálnu hygienu, dokonalé sanovanie chrupu a parodontózy pred samotnou liečbou, inak môže dôjsť k rozsiahlym poškodeniam chrupu počas dlhšie trvajúcej liečby.

 

4. Najčastejšia otázka: čas a peniaze

Každé dieťa je individuálne, ale predsa, dá sa povedať, ako dlho bude musieť dieťa nosiť strojček? Táto otázka zaznie v ambulancii zakaždým. „Čas je vysoko individuálny, závisí od závažnosti a typu odchýlky, veku, pohlavia, metabolických predispozícií, genetiky, ale v priemere je to jeden až tri roky“, hovorí Michal Sabo.

Aká je druhá najčastejšia otázka rodičov? Cena. Jednoduchý strojček vyjde do 500 eur, najčastejšia je liečba v obidvoch čeľustiach, čo stojí štandardne 2600 eur, samozrejme v závislosti od dĺžky liečby.

5. Pozor na otcov kutilov

Akých chýb sa pri deťoch najčastejšie rodičia dopúšťajú? Veľmi často sa stáva, že rodičia nedostatočne odsledujú, ako poctivo si ich deti čistia zuby. Závažným problémom býva aj domáce kutilstvo. „Častým problémom sú aj otcovia „kutili“, ktorí odstrihávajú svojim deťom ortodontický drôt, kde hrozí okrem iného aj poranenie týmto odstrihnutým drôtom. Určite to treba nechať na profesionálov“, upozornil Michal Sabo.

 

6. Trhať či netrhať?

Váhate aj vy, či deťom kvôli strojčeku nechať vytrhnúť aj zdravé zuby? Je to naozaj nutné alebo to môžeme riešiť aj inak? „Je mnoho spôsobov, akými môžeme vytvoriť priestor pomocou strojčekov. Keď však nie sú možné iné, menej invazívne spôsoby liečby, je potrebné zvážiť extrakciu. Je to menšie zlo, ako neskoršie problémy zo zlého postavenia zubov“, uzatvára Michal Sabo z KRÄU CLINIC.

 

Máte otázky ohľadom zubných strojčekov? Dohodnite si termín konzultácie.


Informujte sa u nás

Kontakt

KRÄU CLINIC
Mlynské Nivy 61/A
821 05 Bratislava
Kontaktujte nás

Sledujte nás

KRÄU neformálne

Na týchto kanáloch sa bavíme o veciach, o ktorých sa nestihnete porozprávať u zubára.


Vaše postrehy

Pošlite nám recenziu


Poslať recenziu

Copyright 2023. All rights reserved.

OBJEDNAJTE SA