Prvá návšteva dieťaťa u zubára – kedy je na ňu ten správny čas?

Prva-navsteva-u-zubara_01.png

Keď sa ukáže prvý zúbok, keď dovŕši svoj prvý rôčik alebo až keď sa objaví prvý kaz? Kedy je ten správny čas na prvú návštevu zubára?

Ak stojíte pred podobnými otázkami, neodchádzajte – ste na správnom mieste. Na mieste, kde máte všetky odpovede na dosah. Odpovede, ktoré prekvapili nejedného rodiča. Áno, navštíviť zubnú ambulanciu s dieťatkom by ste mali omnoho skôr, než si mnohí myslia.

Ide o malý krok vo vašom živote, no veľký (a predovšetkým mimoriadne dôležitý) krok za správnou zubnou starostlivosťou vášho malého človiečika. – Preto ho netreba podceňovať.

Kedy sa vydať na prvú návštevu?

Prvé mliečne zúbky sa začínajú prerezávať niekedy v období 6. mesiaca života. Nuž, a to je aj čas, keď treba začať uvažovať o návšteve stomatologickej kliniky. Hoci sa môžete stretnúť s viacerými odporúčaniami, väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že práve toto je ten správny moment. A my s nimi nemôžeme nesúhlasiť.

Prečo tak skoro?

Pravdepodobne sa s nami zhodnete na tom, že v tomto období dieťatko príliš veľa starostí a povinností nemá. Spinkať, papať, hrať sa a taktiež objavovať svet. To sú hlavné činnosti, ktorými je naplnený pomyselný detský itinerár. A práve o tých dvoch posledných by mala byť aj prvá návšteva u zubára.

Zároveň platí, že v prvom roku života sa zúbky ešte len udomácňujú v ústnej dutine a keďže sú tam krátko, žiadny záškodník im ešte nestihol ublížiť. Preto je vysoko pravdepodobné, že sú zúbky zdravé, dieťatko nič nebolí a môže sa sústrediť na jednu zo svojich hlavných činností – objavovať svet.

Dokonca, ak návštevník už nepatrí medzi tých najmenších, ale ide o skúseného chodca, môže sa pokojne prejsť po ambulancii a poobzerať si jednotlivé prístroje. Teda samé nové zaujímavé veci, ktoré veľmi často nezaujmú len prirodzenú detskú zvedavosť, ale aj tú dospelácku.

Prvý kontakt

Prvý kontakt so zubnou ambulanciou by mal predstavovať dobrodružstvo, ktoré je veselé, hravé a najmä nenútené. Dieťatko sa v pokoji zoznámi s novým prostredím, pani doktorkou i sestričkou. Taktiež si môže vyskúšať, aké je to sedieť v zubárskom kresle. V kresle, ktoré má v každej detskej ambulancii svoje špeciálne pomenovanie – také, ktoré je deťom blízke a púta pozornosť.

Nuž, a potom u tých statočnejších nasleduje krátky pohľad do detských úst, počas ktorého pani doktorka „spočíta zúbky“. Nič viac, nič menej. A čo keď dieťa ústočká neotvorí? Áno, aj to sa stáva – nevadí. Nepodarí sa to prvýkrát, vyjde to nabudúce, ba dokonca možno až na tretíkrát. – Nevadí.

Nevadí, pretože najdôležitejšie je, aby si dieťatko spájalo návštevu zubnej kliniky len s pozitívnymi emóciami. Aby vedelo, že pani doktorka je milá, že mu nebude robiť nič, čo sa mu nepáči, že ho pochváli, dokonca že si z každej návštevy odnesie aj malú odmenu za statočnosť.

Absolvuje niekoľko pokojných návštev, pozrie si rozprávku, pohrá sa s hračkami, až sa s doktorkou skamaráti a vytvorí sa medzi nimi vzťah založený na dôvere. V takomto prípade, ak sa aj niekedy objavia prvé ťažkosti, zvládne dieťatko návštevu omnoho lepšie, akoby prišlo do neznámeho prostredia a pani doktorku videlo prvýkrát.

Predbehnite bolesť – nečakajte na prvý kaz

Lepšie neskoro ako nikdy? Nuž, neraz sa stane, že sa dieťatko ocitne prvýkrát v zubnej ambulancii, až keď je opuchnuté, má bolesti a návšteva je sprevádzaná plačom a nemalým množstvom sĺz. Ide o situáciu, keď trpí dieťa, neľahko to znáša rodič a pre nás, zdravotníkov, to tiež nie je najjednoduchšie.

A čo viac, takáto nepríjemná skúsenosť sa môže zaryť v pamäti dieťaťa presne takým spôsobom, akému sa snažíme vyhnúť. Môže zanechať veľmi negatívne pocity, dokonca až traumy, ktoré spôsobia, že o ďalšej návšteve zubára nebude chcieť ani len počuť.

Preto nie, nečakajte na prvý kaz. Navštívte zubnú kliniku ešte vtedy, keď dieťa nemá žiadne ťažkosti.

Načo? Veď aj tak si to nebude pamätať…

Áno, to, že si dieťatko v útlom veku z prvej návštevy veľa spomienok nezoberie, je síce pravda, no pre vás, rodiča, to neplatí. Vy si ju pamätať budete, ba dokonca na ňu podľa našich skúseností len tak ľahko nezabudnete.

Edukačná nie invazívna

Nezabudnete na ňu, pretože prvá návšteva predstavuje o mnoho viac ako len kontrolu zúbkov. A ako ste sa mohli presvedčiť sami, neraz k nej ani nedôjde, nieto aby sa pristupovalo k nejakému zákroku. Napriek tomu si z nej dokážete mnoho zobrať – vy, aj vaše dieťa.

Pre rodičov, ktorí to v súčasnosti nemajú vôbec jednoduché, a to nehoriac, keď sú tejto „brandži“ noví, je to priam ideálna príležitosť, ako získať cenné informácie o správnej domácej starostlivosti o detský chrup a nielen to.

Ako sa správne starať o hygienu ústnej dutiny? Ako správne čistiť zúbky? Ako vyriešiť ťažkosti s uzdičkami? A čo dojčenie a zuby? To sú len jedny z mála otázok, pred ktorými stojí nejeden otecko či mamička. A v dentálnej ambulancii na ne poznajú odpoveď.

Vy však nie ste jediní, ktorí odchádzajú z kliniky obohatení. Dieťatko si síce veľa nezapamätá, ale už pri prvej návšteve sa mu začne vytvárať určitý obraz o dentálnej starostlivosti. Obraz, ktorý je pozitívny a ktorý ho učí, že ide bežnú súčasť života, ktorej sa netreba báť a na ktorú sa dokonca môže aj tešiť. A čo je najdôležitejšie – obraz, ktorý je každou ďalšou návštevou silnejší.

Ako pripraviť dieťa na návštevu?

Správne načasovanie

Láska ide cez žalúdok alebo v tomto prípade – spokojné bruško, spokojné dieťatko. Áno, pred vstupom na kliniku by malo byť dieťatko vyspinkané, napapané a keď je to možné v dobrej nálade. Návštevu preto prispôsobte jeho režimu a podľa toho si dohodnite termín.

Správna domáca príprava

Pozeranie rozprávky, kde detičky s úsmevom zvládajú návštevu zubára. Hranie sa na zubného lekára. Prečítanie knižky so zubnou tematikou či vyfarbovanie podobných omaľovánok. To všetko sú činnosti, ktoré pomáhajú vytvárať pozitívne predstavy o takejto návšteve. Preto vám odporúčame zaradiť ich do domácej prípravy, a to už niekoľko dní pred samotnou procedúrou. Samozrejme, s dieťatkom sa o celej návšteve porozprávajte a odpovedajte na všetky jeho otázky s pozitívnym nádychom.

Správna komunikácia

Pri komunikácii platí v podstate to isté. Vyhnite sa slovám ako „bolesť, injekcia, pichať či trhať,“ teda všetkému, čo by mohlo vyvolávať negatívne predstavy.

Nestrašte svoje dieťa. Vety typu: „Keď si nebudeš umývať zuby, pani doktorka ti ich vytrhá.“ sú nevhodné a môžu vyvolávať strach a nepríjemné pocity ešte pred samotným úkonom.

Neklamte. Nehovorte: „Neboj sa, pani doktorka ti nič nebude robiť.“ Nie je to totiž pravda a dieťa to zistí. Použite radšej niečo typu: „Pani doktorka len skontroluje ústočká a spočíta zúbky.“

Činy povedia niekedy viac ako slová. Je možné, že z tejto návštevy máte obavy a zmiešané pocity aj vy. Snažte sa upokojiť, aby ste na dieťa neprenášali svoj strach. Dieťatko takýto nepokoj dokáže vycítiť a pri deťoch platí – čoho sa bojí rodič, toho sa obyčajne bojí aj dieťa.

Pamätajte, pre úspešný a pokojný priebeh prvej návštevy treba troch – doktorku, vás a vaše dieťa. Zatiaľ čo prvú stranu trojuholníka ovplyvniť neviete, tie zvyšné dve sú vo vašich rukách.

Ako vybrať dieťatku zubára?

Výber toho správneho odborníka pre vaše dieťa je dôležitým krokom, ktorý môže výrazne ovplyvniť jeho vzťah k dentálnej starostlivosti. Odporúčame vám nájsť kliniku, ktorá sa špecializuje na prácu s deťmi. Obyčajne má celé prostredie – od čakárne s hračkami až po detskú ambulanciu – prispôsobené tým najmenším pacientom, čo výrazne uľahčuje priebeh celej návštevy.

Želáme vám, aby ste si našli odborníka poskytujúceho takú starostlivosť, s ktorou nie ste spokojní len vy, ale aj vaši najmilší. A ak sme si v tomto smere získali vašu dôveru práve my, ďakujeme. Urobíme všetko preto, aby sme vás nesklamali.


Informujte sa u nás

Kontakt

KRÄU CLINIC
Mlynské Nivy 61/A
821 05 Bratislava
Kontaktujte nás

Sledujte nás

KRÄU neformálne

Na týchto kanáloch sa bavíme o veciach, o ktorých sa nestihnete porozprávať u zubára.


Vaše postrehy

Pošlite nám recenziu


Poslať recenziu

Copyright 2023. All rights reserved.

OBJEDNAJTE SA