Stratili ste zub? Nečakajte dlho, nahradiť ho treba čím skôr

KRAU-Zubne-implantaty-nahrada-zuba-1.png

Ak ste prišli o zub, nezúfajte. Možností, ako ho nahradiť, je dnes viacero. Nezabudnite však na dôležité pravidlo – zlomený, či vypadnutý zub treba riešiť čím skôr.

Dnešné náhrady sú nielen kvalitné, ale sú na nerozoznanie od pravých zubov. „Keď stratíme zub, dochádza k rýchlej prestavbe kosti, častokrát sa zmenší. Zhoršené podmienky pre zavedenie implantátu potom celý zákrok zbytočne predlžujú a predražujú“, upozorňuje MUDr. Michal Sabo, jeden zo zakladateľov stomatologickej kliniky KRÄU CLINIC v Bratislave.

 

„Keď stratíme zub, dochádza k rýchlej prestavbe kosti, častokrát sa zmenší. Zhoršené podmienky pre zavedenie implantátu potom celý zákrok zbytočne predlžujú a predražujú“

 

Najlepšie urobíte, ak stratený zub nahradíte fixným riešením, teda mostíkom alebo implantátom. Snímateľné zubné protézy sa používajú menej. „Nahradiť stratený, chýbajúci zub alebo skupinu zubov snímateľnou protézou nie je šťastné riešenie a preto sa k nemu dostávame málokedy“, dodal Michal Sabo. Snímateľná protéza sa využíva najmä ako ekonomické riešenie, ktoré je dočasné, prípadne ju stomatológovia využívajú u ľudí, ktorí majú ťažké zdravotné komplikácie, napríklad nádorové ochorenia, podstupujú rádioterapiu, či ťažkú chemoterapiu.

 

Tráviace problémy, aj zmena vizáže

Ak stratíme zub, nie je to len estetický problém, ale aj funkčný. Ako upozorňuje Michal Sabo, chýbajúci zub má vplyv na okolité zuby. „Skláňajú sa, vystupujú, môže sa meniť celý záhryz. Dochádza k zmenám, ktoré sú síce pomalé, ale bez následnej liečby strojčekom sa samé neupravia, takže sa môže stať, že keď stratím jeden zub, po pár rokoch môžem mať problém aj s ostatnými okolitými zubmi. Následne sa to rieši ťažšie“, dodal s tým, že sa môže zmeniť dokonca aj vizáž tváre.

Chýbajúce, najmä predné horné zuby nám zase môžu robiť problém s vyslovovaním slov, ak stratíme zadné zuby, horšie sa nám bude jesť, čo môže spôsobiť tráviace problémy. Neskôr sa mnoho ľuďom pridruží aj ďalší problém, postupom času sa začnú odkrývať aj zubné krčky v okolí chýbajúceho zuba, keďže kosť sa stenčuje a ovplyvňuje aj tvar ďasien. Na odhalených krčkoch zvyknú jednak vznikať kazy, v najhoršom prípade môžeme v pokročilom štádiu “ustupujúcich ďasien” o zub dokonca aj prísť.

 

Čím skôr, tým lepšie

Ideálne podľa Michala Saba je implantát začať riešiť hneď po vytiahnutí zubu, teda uprednostňuje implantovať priamo do extrakčnej rany. „Tým pádom výrazne skrátime čas, pretože nie je potrebné čakať, kým sa rana zahojí. Tiež, a to je veľmi podstatné, rana je vyplnená materiálom a implantátom, takže dochádza k lepšiemu hojeniu rany a obidva procesy, teda hojenie rany aj implantátu, prebiehajú naraz, za užívania antibiotík, čo predstavuje menej komplikácií. Zároveň dochádza k rýchlejšej náhrade zubu, minimálnej strate alveolárnej kosti, a tým nie je potrebná ďalšia augmentačná technika, ktorá zákrok predlžuje, predražuje a robí ho náročnejším úplne zbytočne“, upozorňuje Michal Sabo.

 

MUDr. Michal Sabo v stomatologickej ambulancii KRÄU CLINIC.
MUDr. Michal Sabo v stomatologickej ambulancii KRÄU CLINIC.

 

Mostík alebo implantát?

Pri strate zubu je najčastejším riešením zavedenie mostíka alebo implantátu s korunkou, ktoré zub nahradia. Mostík je možný vtedy, ak máte okolo chýbajúceho zubu svoje zuby v dobrom stave, aby sa dali obrúsiť a dokázali niesť zubný mostík. Nevýhodou je, že ak sa vám pokazí ktorýkoľvek z okolitých pilierových zubov, problém má aj mostík.

Implantát je vlastne nový zub, ale omnoho pevnejší. Navyše, vyzerá ako prirodzený zub. Výhoda implantátu je, že ak sa čokoľvek stane s vedľajšími zubami, implantátu sa to netýka, a na rozdiel od mostíka nie sú okolité zuby zaťažované a brúsené.

 

Krátky proces

Klasická implantácia trvá päť až desať minút, ide o veľmi jednoduchý zákrok v lokálnej anestézii. Ak sa použijú kvalitné implantáty, nasadiť korunku je možné už za 4 týždne po zmeraní stability implantátu pomocou sofistikovaného prístroja. Ak sa však rana po vytiahnutí zubu zapáli, prípadne pacient príde neskoro a dôjde už k zmene kosti, stomatológ musí vykonať takzvanú augmentáciu, čo celkový proces výraznejšie predlžuje. „Takéto ošetrenie potom trvá pol hodinu až hodinu, hojenie sa môže predĺžiť na 3-4 mesiace“, dodáva Michal Sabo.

 

Náhrada na celý život

Ak sa použije kvalitný implantát, zavedie sa správne a pacient bude dodržiavať dôslednú a pravidelnú domácu aj profesionálnu starostlivosť o implantát, rovnako ako o zuby, mal by implantát vydržať celý život. „Najštandardnejší typ na trhu je titánový. Sú aj horšie, vyrobené z bežných kovov či rôznych zliatin, ktoré by sa podľa môjho názoru už dnes nemali používať. Jednak nie sú tak odolné, a tiež nie sú tak biokompatibilné, organizmus s nimi môže bojovať, môžu vzniknúť rôzne alergie“, upozorňuje Michal Sabo.

Najmodernejšie sú dnes implantáty z titán-zirkónu. „Titán-zirkónové implantáty používame už dlhú dobu. Sú to extrémne pevné, tvrdé a kvalitné implantáty s vynikajúcou biokompatibilitou, čo pre pacienta znamená veľmi rýchle hojenie. Najnovší trend smeruje k celozirkónovým implantátom, ktoré používame už aj my, ale majú ešte veľa „ale“, takže je naozaj veľmi úzke spektrum, kedy sa dajú použiť tak, aby to nebola komplikácia, ale výhoda“, dodáva stomatochirurg.

 

Titán-zirkónové implantáty používame už dlhú dobu. Sú to extrémne pevné, tvrdé a kvalitné implantáty s vynikajúcou biokompatibilitou, čo pre pacienta znamená veľmi rýchle hojenie.

 

Koľko ma to bude stáť?

Cena samotného implantátu začína niekde okolo 600 eur. K tejto sume je však potrebné pripočítať aj ďalšie vyšetrenia a výkony, aj cenu nadstavby, ktorá spája implantát a korunku, a samotnej korunky. „Keď použijeme zirkónovú korunku, spoločne s nadstavbou to vyjde na 800-900 eur. Ak použijeme kovokeramickú nadstavbu s korunkou, bavíme sa o sume zhruba 700 eur“, dodáva Michal Sabo. Celá suma za implantát, nadstavbu a korunku sa tak môže vyšplhať na 1500 eur alebo aj vyššie.

 

Ako predísť strate zubu?

Ak vynecháme prípady, kedy je strata zubu spôsobená úrazom, najčastejšie prichádzajú ľudia o zuby kvôli nedostatočnej hygiene a nesprávnym návykom pri starostlivosti o zuby a ústnu dutinu. Základom sú pravidelné preventívne prehliadky dvakrát do roka, dôkladná domáca starostlivosť a samozrejme aj absolvovanie profesionálnej dentálnej hygieny aspoň dva razy do roka.

 

 

Prišli ste o zub a chcete riešiť náhradu? Dohodnite si termín konzultácie.


Informujte sa u nás

Kontakt

KRÄU CLINIC
Mlynské Nivy 61/A
821 05 Bratislava
Kontaktujte nás

Sledujte nás

KRÄU neformálne

Na týchto kanáloch sa bavíme o veciach, o ktorých sa nestihnete porozprávať u zubára.


Vaše postrehy

Pošlite nám recenziu


Poslať recenziu

Copyright 2023. All rights reserved.

OBJEDNAJTE SA